Destekten Yoksun Kalma ve Cismani Zarar Tazminatı

Av. Vedat Ahsen Coşar

Eğitim

Popüler, Uygulamalı Hukuk Eğitimi

Değerlendirme

(0)

Eğitimin İçeriği

Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenen destekten yoksun kalma tazminatı, haksız bir fiil neticesinde ölen bir kişinin, yaşarken destek verdiği kişilere sağladığı desteğin ölüm sebebiyle ortadan kalkmasından kaynaklı ölüme sebep olandan istenen tazminat türüdür. Bu tazminatın ortaya çıkmasında ölen kişinin destek sağladığı kişilerin hayat şartlarının kötüleşmemesi amaçlanmaktadır. Cismani zarar kavramıyla ise kişinin vücut bütünlüğüne verilen zararlar ifade edilmektedir. Türk Borçlar Kanunu’nda 53 ve 54. maddelerde düzenlenmiştir. Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu eski başkanı Av. Vedat Ahsen Coşar tarafından anlatılan bu eğitimde destekten yoksun kalma ve cismani zarar tazminatına ilişkin tanımlar, tazminata ilişkin şartlar ve kimlerin hak kazanabileceği, PMF tablosu, hesaplanma şekillerine ilişkin konulara değinilmiştir.

Destekten Yoksun Kalma ve Cismani Zarar
Uygulama Alanları
Kanunda Yer Alan Düzenlemeler
Destek Kimdir?
Destek Alacaklıları Kimlerdir?
Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Hesaplanması
Galip İhtimal Kavramı
Hesabın Yapılabilmesi için Gerekli Bilgi ve Belgeler
Destekten Yoksun Kalma Tazminatında İndirim Sebepleri
Hesabın Unsurları - Kusur - İndirim - Pay Durumu - Gelir Durumu
Hesaplamanın Sınıflandırılması
Bedensel Zararlar (Cismani Zararlar)
Talep Edilebilecek Zarar Türleri
P.M.F Yaşam Tablosu

Eğitim Süreci

Eğitim, online eğitim (online video) formatında hazırlanmıştır. Eğitime kaydolduğunuzda profilinize eklenir ve hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Eğitimlere katılmak için belirli zaman şartı yoktur. Dilediğininiz yer ve zamanda, akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri internete bağlanabilen cihazlardan eğitime katılabilirsiniz. Eğitim süresiz olarak erişiminize açık kalacaktır.

*Bu eğitimin yayıncı gelirleri LÖSEV'e bağışlanmaktadır.

Hedef Kitle Kimdir?

Avukatlar Stajyer Avukatlar Hukuk fakültesi öğrencileri Destekten Yoksun Kalma ve Cismani Zarar Tazminatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Diğer hukuk alanında faaliyet gösterenler

Gereksinimler

Bu eğitime katılmak için herhangi bir şart yoktur. Dileyen herkes eğitime katılabilir.

Konular

Öğrenci Değerlendirmeleri

5

0 Değerlendirme
5 Puan
0
4 Puan
0
3 Puan
0
2 Puan
0
1 Puan
0
Eğitim Özellikleri
Eğitmen

Av. Vedat Ahsen Coşar

1 Kurs
84 Kayıtlı Öğrenci

Vedat Ahsen Coşar, 1 Şubat 1949 tarihinde Samsun’da doğdu. Liseyi Konya Maarif Koleji’nde tamamladı, 1974 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2004 tarihinden itibaren 2010 yılına kadar Ankara Barosu Başkanlığı, 2004-2006 yılları arasında Karadeniz Ülkeleri Barolar Birliği’nin Başkanlığını yapmıştır ve 2006 yılından beri aynı kuruluşun genel sekreterliği görevini yürütmektedir. 2010-2013 tarihleri arasında Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı yapmıştır. 1975 yılından beri Ankara Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmaktadır.

İlgili Eğitimler