Hukukun Temel Kavramları

Cübbem

Eğitim

Akademik Eğitimler

Değerlendirme

(0)

Hukukun Temel Kavramları Eğitimini Neden Almalıyım?

Hukukun Temel Kavramları, ilk olarak toplum ile hukuk arasındaki ilişki, hukuk kuralları ile diğer toplumsal davranış kurallarının karşılaştırılması, hukuk kuralının nitelikleri ve hukuksal yaptırım kavramı ele almaktadır. Hukukun kaynakları çerçevesinde, hukukun temeli hakkındaki görüşler ele alındıktan sonra, Türk hukukunun yürürlük kaynaklarını etkileyen temel özellikler tespit edilip, Türk hukukunun anayasa, kanun, uluslararası antlaşma, cumhurbaşkanlığı kararnamesi gibi aslî yazılı yürürlük kaynakları, örf ve adet hukuku ile yardımcı kaynakları hakkında bilgi verilmektedir. Hukuk dalları kapsamında ele alınan başlıca konuları ise hukukun dallara ayrılması sorunu, kamu hukuku-özel hukuk ayrımı, kamu hukuku ve özel hukukun alt-dalları oluşturmaktadır. Bu çerçevede, alt-dallarla ilgili temel bilgiler verilmekte ve bilhassa hangi dalın ya da alt dalın hangi hususları ve kavramları içerdiği açıklanmaktadır. Yargılama hukuku kapsamında temel kavram ve ilkeleri müteakiben Türk yargı örgütünü teşkil eden mahkemeler, adlî ve idarî yargı ayrımına uygun olarak görülmekte, bu konu Anayasa Mahkemesi ve AİHM ile birlikte bitirilmektedir. Son olarak, hukukun uygulanması konusu kapsamında, hukukun yer ve zaman bakımından uygulanması, hukuk kurallarının türleri ve kuralların yorumlanmasına ilişkin başlıca yöntemler açıklanmaktadır.
Akademik bölümü ile hukuk fakültesi ve hukuk dersi alan diğer fakültelerde öğrencilere sınavlarında destek olmak hedeflenmiştir. Derslerin genel anlamda özeti niteliğinde ders anlatım videoları ile öğrenciler, dersleriyle ilgili genel bilgi sahibi olabilir veya daha önce çalıştığı dersi tekrar edebilir. Hukuk fakültesi derslerinin uzun ve anlaşılması zor derslerini kısa sürelerde kolayca anlaşılabilir şekilde anlatarak öğrencilerin işinin kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Hukukun Temel Kavramları eğitimi, Hukukun Temel Kavramları dersinin program içeriğinde belirtilen konularının özeti niteliğindedir.

Eğitim Süreci

Eğitim, online eğitim (online video) formatında hazırlanmıştır. Eğitime kaydolduğunuzda profilinize eklenir ve hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Eğitimlere katılmak için belirli zaman şartı yoktur. Dilediğininiz yer ve zamanda, akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri internete bağlanabilen cihazlardan eğitime katılabilirsiniz. Eğitim süresiz olarak erişiminize açık kalacaktır.

Hedef Kitle Kimdir?

Avukatlar
Stajyer Avukatlar
Hukuk fakültesi öğrencileri
Hukuk dersi alan diğer öğrenciler
Hukuk fakültesinde okumayı düşünenler
Hukuk alanında faaliyet gösteren diğer kişiler

Gereksinimler

Bu eğitime katılmak için herhangi bir şart yoktur. Dileyen herkes eğitime katılabilir.

Konular

Öğrenci Değerlendirmeleri

5

0 Değerlendirme
5 Puan
0
4 Puan
0
3 Puan
0
2 Puan
0
1 Puan
0
Eğitim Özellikleri
Eğitmen

Cübbem

38 Kurs
3767 Kayıtlı Öğrenci

30 binden fazla kullanıcısı olan hukuk sosyal ağı ve hukuk yayıncılığı platformudur.

İlgili Eğitimler