Özel Hastanelerin Hastayı Aydınlatma ve Rızasını Alma Yükümlülüğü

Av. Gökçe Şahin Candaş

Eğitim

Sağlık Hukuku

Değerlendirme

(1)

Eğitim İçeriği

Ülkemizde 219 sayılı Hususi Hastaneler Kanununun 1.maddesi hangi hastanelerin özel hastane olabileceğini düzenlemiştir. Buna göre, “Devletin resmî hastanelerinden ve hususi idarelerle belediye hastanelerinden başka yatırılarak hasta tedavi etmek veya yeni hastalık geçirmişlerin zayıfları yeniden eski kuvvetlerini buluncaya kadar sıhhi şartlar içinde beslenmek ve doğum yardımlarında bulunmak için açılan ve açılacak olan sağlık yurtları hususi hastanelerden sayılır”. Hekim ve özel hastane, teşhis ve tedavi işlemine başlamadan önce uygulanması düşünülen tıbbi müdahalenin (tedavi yönteminin) yararları ve sakıncaları, başarı şansı, uygulanmadığı taktirde meydana gelebilecek muhtemel sonuçlar hakkında hastayı veya kanuni temsilcisini aydınlatmak zorundadır.

Av. Gökçe Şahin Candan tarafından anlatılan bu eğitimde özel hastaneye kabul sözleşmesi, özel hastanelerin hastayı aydınlatma ve rızasını alma yükümlülüğü ile bu yükümlülüklerin ihlali halinde ortaya çıkabilecek hukuki ihtilaflar ele alınmıştır.

Eğitim Süreci

Eğitim, online eğitim (online video) formatında hazırlanmıştır. Eğitime kaydolduğunuzda profilinize eklenir ve hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Eğitimlere katılmak için belirli zaman şartı yoktur. Dilediğininiz yer ve zamanda, akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri internete bağlanabilen cihazlardan eğitime katılabilirsiniz. Eğitim süresiz olarak erişiminize açık kalacaktır.

Hedef Kitle Kimdir?

Avukatlar
Stajyer Avukatlar
Hukuk fakültesi öğrencileri
Sağlık hukuku alanında bilgi sahibi olmak isteyenler
Hukuk alanında faaliyet gösteren diğer kişiler

Gereksinimler

Bu eğitime katılmak için herhangi bir şart yoktur. Dileyen herkes eğitime katılabilir.  

Konular

Öğrenci Değerlendirmeleri

5

1 Değerlendirme
5 Puan
1
4 Puan
0
3 Puan
0
2 Puan
0
1 Puan
0

Abdullah TETİKOĞLU

Eğitim Özellikleri
Eğitmen

Av. Gökçe Şahin Candaş

1 Kurs
63 Kayıtlı Öğrenci

2009-2013 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlayan Gökçe Şahin Candaş, avukatlık stajını, başta sağlık hukuku, iş hukuku ve şirketler hukuku alanında faaliyet gösteren kurumsal bir hukuk bürosunda tamamlamış; stajının bir bölümünü bir özel hastane zincirinin şirket merkezinde de tecrübe kazanarak değerlendirmiştir. Bournemouth Business School International'da üç aylık bir yabancı dil eğitiminden sonra mesleğine İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukat olarak başlamış; bir yandan da İstanbul Üniversitesi'nde tezli yüksek lisans programına kayıt olmuştur. Ders dönemini 3,5 / 4 not ortalaması ile başarıyla tamamladıktan sonra "Tam Hastaneye Kabul Sözleşmesi Kapsamında Özel Hastanenin Hukuki Sorumluluğu" başlıklı tezini hazırlamıştır. Tez, oy birliği ile kabul edilmiş olup kitap haline getirilerek On İki Levha Yayıncılık tarafından yayınlanmış; hukukmarket.com üzerinden satışa çıkarılmıştır. Üç yıl süre ile Trabzon Barosu'nda da mesleğini icra eden Candaş, bu sürede özel bir hastaneye hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmuş; sağlık hukuku, tüketici hukuku ve iş hukuku başta olmak üzere birçok alanda çalışmalarına devam etmiştir. Halihazırda Çanakkale'de avukatlık mesleğine devam etmekte, akademik çalışmalarını da sürdürmektedir.

İlgili Eğitimler